عدالت . معرفت . عمل سالم

هفته همسفر مبارک باد

نوشته شده توسط :مجتبی c60
چهارشنبه 28 آذر 1397-11:55 ب.ظ

مقاله ای به مناسبت هفته همسفر در باب اهمیت و نقش همسفر

به نام خدا

نقش همسفر در کنگره

در زمان قدیم، پیش از اختراع وسایل نقلیه تندرو مانند ماشین، قطار و هواپیما «سفر» یکی از دشوارترین اتفاقات در زندگی انسان ها بود. شخص مسافر با پنج مساله روبرو بود که سفرش را به یک امر دشوار تبدیل می کرد:

1- زمان طولانی: مسافرت ها در قدیم به دلیل اینکه شخص به صورت پیاده طی طریق می نمود یا از حیوانات استفاده می کرد گاه هفته ها و ماه ها طول می کشید و همین زمان طولانی حتی باعث می شد برخی از ادامه سفر منصرف شوند و سفر را به انتها نرسانند.

2- مسافت زیاد: امروزه به لطف تکنولوژی می توانیم روی صندلی یک هواپیما بنشینیم و در حالی که با تبلت در حال انجام کارهای روزمره یا تفریح و بازی هستیم صدها کیلومتر را بپیماییم بدون اینکه کوچکترین خستگی در ما ایجاد شود اما در زمان قدیم طول مسافت واقعا احساس میشد و شخصی که سفری را آغاز می کرد هر یک قدم یک قدمش را درک می کرد تا نهایتا با خستگی فراوان به مقصد برسد.

3- نبود یا کمبود امکانات: در گذشته حتی تامین آب و غذا در طول سفر برای شخص، دشواری بسیار داشت و نیازهای اولیه شخص در طول سفر می توانست باعث توقف یا کندی سفر او شود. اگر وضع مالی خوبی داشت نهایتا می توانسب اسب یا شتری تهیه نماید تا مجبور نشود پیاده راه را برود و اگر کوچکترین مشکلی برایش پیش می آمد مثلا یک مار او را نیش میزد اینقدر امکانات نداشت تا مشکلش را حل کند و چه بسا گاه یک زخم کوچک در طول سفر تبدیل به عفونت میشد و او را از ادامه سفر بازمی داشت.

4- خطرات راه: اتفاقات طبیعی مانند طوفان یا هجوم دزد و راهزن یکی از بزرگترین مشکلات سفر در گذشته بود.

5- آسیب ها و بیماری: اگر شخص در طول سفر بیمار می شد یا آسیب می دید در برخی مواقع مشکلات سفر باعث مرگ او می شد و در اکثر موارد نمی توانست سفرش را به پایان برساند.

وقتی ادبیات کهن خودمان اعم از حکایات، اشعار و سفرنامه ها را مطالعه کنیم می بینیم کسی یا کسانی هستند که در مقابل این پنج مشکل مسافر را یاری می دهند و نقش او در سفر بسیار پررنگ است. او «همسفر» است. گفتگو و هم کلامی با همسفر مسافت طولانی و زمان سفر را برای مسافر کوتاه می کرد. توشه ای که همسفر فراهم می نمود به همراه نقش و کمک انسانی او کمبود امکانات را جبران می کرد و در مقابل خطرات، آسیب ها و بیماری یار و همراه مسافر بود و حتی گاهی جان او را در سفر نجات می داد.

در سفرهای امروزه اگر چه دشواری های قدیم وجود ندارد اما باز آن پنج مساله در حد و اندازه خودش یک چالش است و هنوز نقش همسفر نقشی مهم و تاثیرگذار است. اما این مساله مربوط به سفرهای مادی است. در یک سفر درونی یا معنوی دیگر تکنولوژی به این اندازه تاثیرگذار نیست و مشکلات سفر بسیار بسیار بیشتر از یک سفر مادی است. زمان و مسافت بسی طولانی است، دست مسافر تقریبا خالی است و خطرات و مشکلات در کمین او نشسته اند. در کنگره 60، شخص سه سفر را طی می کند که جدای از طولانی بودن مدتش(البته سفر دوم و سوم زمانش مشخص نیست) انواع و اقسام نیروهای بازدارنده درونی و بیرونی و مشکلات سفر می تواند مسافر را از رسیدن به مقصد بازدارد. همسفر در یک سفر درونی، همنشینی دانا است که با ره توشه دانش و صبر، مسافر را یاری می کند و دلداری و انرژی مثبتی که درطول سفر به مسافر می دهد سفر او را کم خطر و به غایت آسان و آرام می گرداند.

مسافر مجتبی

لژیون 19

 

 

نظرات() 
درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


صفحات جانبی:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic