عدالت . معرفت . عمل سالم

خلاصه سی دی آموزشی "خدمت" از آقای امین دژاکام

نوشته شده توسط :حسین
یکشنبه 20 تیر 1395-11:18 ب.ظ

خلاصه سی دی آموزشی "خدمت" از آقای امین دژاکام

به قلم مسافر سعید کیانی

انسان‌ها بر اساس دانایی و ظرفیت باید مسئولیتی را بپذیرند...


در کائنات مهم‌ترین موضوع تعادل و حفظ تعادل است. در هر ساختاری تعادل اولین شرط است. تفاوت بین موجودات زنده و غیرزنده هم در تعادل است. به‌طور مثال در موجودات زنده اگر شخصی بدنش زخم شود و از تعادل خارج شود بدن شروع به ترمیم می‌کند و دوباره تعادل خود را حفظ می‌کند اما در موجودات غیرزنده اگر بر سنگی خراشی وارد شود سالهای زیادی همان‌گونه است.

در کنگره ۶۰ هم موضوع تعادل را مهم‌ترین مسئله درمان می‌دانند. درمان و به تعادل رسیدن شخص مصرف‌کننده در درون خود اوست. به همین دلیل است که راهنما را درمانگر نمی‌نامند. راهنما راه درمان و به تعادل رسیدن را نشان می‌دهد و شرایط مناسب را فراهم می‌کند. مصرف‌کننده خاصیت به تعادل رسیدن درونش وجود دارد و خود باید برای درمان تلاش کند.

ظرفیت همان دانایی است. ظرفیت در انسان‌ها متفاوت است. انسان‌ها بر اساس دانایی و ظرفیت باید مسئولیتی را بپذیرند. انسان نباید هم بالاتر از ظرفیت و هم کمتر از ظرفیت کاری را بر عهده بگیرد. هر دو مسئله باعث تخریب هم برای خود و اطرافیان می‌شود. مثلاً شخصی قابلیت و ظرفیت فرماندهی یک گردان را داشته باشد اما فرماندهی یک قسمت کوچک را بر عهده او می‌گذارند که باعث تخریب زیادی می‌شود و یا قابلیت فرماندهی دسته یا قسمت کوچکی را داشته باشد اما فرماندهی یک گردان را به او می‌دهند و بجای این‌که با فرماندهان رفت‌وآمد و جلسه داشته باشد باکسانی که اصلاً هیچ قابلیتی ندارند جلسه دارد و اطراف خود را اشخاص ناشایست پر می‌کنند. مثل مرداب و علفزار می‌شود.

در کنگره ۶۰ هم باید قابلیت و ظرفیت کاری را داشته باشد تا بتواند به‌خوبی انجام دهد. جایگاه به ما خوشی نمی‌دهد بلکه اگر جایگاه از حد توانایی ما بیشتر باشد ما را نابود می‌کند.

ما فکر می‌کنیم هرچه بیشتر بهتر و این بحث بسیار غلط است. ما باید به توانایی خود توجه داشته باشیم و با تفکر کاری را بر عهده بگیریم. خدمت و مسئولیت بیشتر و چندین خدمت باهم داشتن اصلاً درست نیست و هم به خود و هم به دیگران ضرر می‌زند. باید به‌اندازه و مفید باشد تا بتوان به‌درستی و نحو احسنت کاری را انجام داد. اگر در کنگره چند خدمت را باهم داشته باشیم مطمئناً کار بسیار سختی است و دچار مشکل خواهد شد و آرام‌آرام کمرنگ و دور می‌شویم.

در خدمت و مسئولیت طمع نباید داشت باید برای مسئولیت آموزش و توانایی داشته باشیم و همچنین خواسته و نیاز خدمت را داشته باشیم تا هم در خود و دیگران تعادل به وجود آوریم. خواسته‌های معقول و نامعقول در نفس وجود دارد که انجام دادن هر دو خواسته قدرت و اعتمادبه‌نفس به وجود می‌آورد. پس اگر ما خواسته‌ای را انجام ندهیم قدرت و اعتمادبه‌نفس ما به سمت نابودی می‌رود. ما برای خدمت باید عشق انجام دادن و یاری‌رساندن به دیگران را داشته باشیم نه آرزوی فقط آن جایگاه را که کار نامعقول است.

تعریف نیاز این است که کاری که انجام می‌دهیم و تعادل را به وجود می‌آورد که بیشتر در انجام کارهای معقول صورت می‌گیرد. هم می‌توان با انجام کاری معقول نیاز خود را برطرف کنیم و تعادل و لذت برقرار می‌شود و هم می‌توان نیاز دیگران را برطرف کنیم که تعادل و لذت برای هر دو می‌باشد.

اگر خواسته نامعقولی را انجام دهیم قدرت به وجود می‌آید اما تعادل ناپایدار است و ما با کوچک‌ترین حرفی به هم می‌ریزیم و عکس‌العمل نشان می‌دهیم. با برطرف کردن نیاز انسان‌ها خدمت درستی را انجام داده‌ایم. در کنگره نیاز دیگران را باوجود آوردن شرایط مناسب و نشان دادن راه صحیح می‌توان برطرف کرد تا شخص به درمان برسد و درمان نیاز انسان‌های مصرف‌کننده است. با انجام این کار انرژی پاک و سالمی را هم در درون خود و هم در کنگره می‌توان احساس کرد.

نیاز دیگران در دل ما و نیاز ما در دل دیگران است و ما با انجام خواسته‌های معقول می‌توان نیاز را برطرف کنیم. در کنگره ۶۰ مهم‌ترین خدمت برای هر شخصی سلامتی و درمان است و بعد از درمان پیام امید به درمان و درمان واقعی برای دیگر مصرف‌کننده‌ها است. ما باید نیتی درست در انجام کارها داشته باشیم و نیت درست خدمت به نیازمندان است و انرژی برای کارهای معقول بگذاریم و برداشتمان خدمت واقعی باشد.

با احترام؛ مسافر سعید کیانی

نظرات() 


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


صفحات جانبی:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic